BASIN AÇIKLAMASI

Faaliyet Tarihi :

Çeşitli gazete, medya ve sosyal paylaşım sitelerinde Eşref ÖZBİLGİLİ tarafından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ihalelerinde usulsüzlükler bulunduğu yönünde iddialar ortaya atılmış, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu personel ile birlikte bir kısım KKTC vatandaşları hakkında ithamlarda bulunulmuştur. 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, iddia sahibi şahsın resmi müracaatı Temmuz 2023 ayı içerisinde işleme alınmış, konu araştırılmış ve iddiaların gerçeği yansıtmadığı tespit edilmiştir.

Şahsın, Eylül ayı içerisinde yaptığı ikinci müracaatı üzerine konu tekrar ele alınmıştır. İddialar araştırılmakta olup  tahkikat başlatılmıştır. 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nde yapılan tüm ihaleler; mevzuatlara uygun, şeffaf, rekabet, eşit muamele, güvenilirlik, gizlilik şartlarına uygun ve kamuoyu denetimine açık olarak uygulanmaktadır. 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nin her türlü iddiayı araştırmak konusunda hassas ve ciddi olduğu, iddiaların doğru çıkması halinde bu tür eylemlerden sorumlu kişileri içinde barındırmayarak, cezalandırılmasına yönelik her türlü girişimde bulunacağı herkes tarafından bilinmelidir.

Basın özgürlüğünün kullanımıyla ilgili olmayan, yerleşik gazetecilik teamüllerine aykırı olarak kişileri ve kurumları zan ve şüphe altında bırakabilecek, yanlış ve maksadını aşan ifadelerle ilgili bilgileri veren, basın ve internet ortamında yayınlayan ve bu yolla kişileri ve kurumları kamuya karşı itibarsızlaştırma amacı güden ilgililer hakkında gerekli yasal girişimler başlatılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

İLETİŞİM

General Kenan Çoygun Kışlası, Nurettin Ersin Paşa Caddesi, Boğazköy,
Girne / KKTC

(+90) 392 227 1275
(+90) 392 228 9235